Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

Zmiana formy opodatkowania dotychczas była możliwa do 20. Dzień lutego. Jednak teraz przy zmianach przepisów podatkowych w trakcie roku, Ministerstwo Finansów wysłuchało apel przedsiębiorców.

Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli zmienić formę opodatkowania.

Kto może zmienić formę opodatkowania?

Przedsiębiorcy rozliczający się dotychczas na ryczałcie i liniowo. Oznacza to, że osoby, które do tej pory rozliczały się na zasadach ogólnych na tej formie muszą pozostać.

Na jaką formę mogę zmienić dotychczasowe opodatkowanie?

Przedsiębiorcy będący na ryczałcie lub na liniowce będą mogli zmienić formę opodatkowania wyłącznie na zasady ogólne

Kiedy można zmienić formę opodatkowania?

Dla wskazanych powyżej przedsiębiorców zmiana ta będzie możliwa po zakończeniu roku podatkowego, jednak dodatkowo osoby na ryczałcie będą mogły dokonać zmian dodatkowo pomiędzy 1. Lipca a 22 sierpnia.

Dlatego też osoby na ryczałcie chcące zmienić formę opodatkowania mają dwie możliwości rozliczenia rocznego: połowa roku na ryczałcie, druga połowa na zasadach ogólnych lub cały rok na zasadach ogólnych.

Termin składania zeznania podatkowego:

Dotychczas osoby rozliczające się na ryczałcie musiały złożyć do właściwego Urzędu Skarbowego rozliczenie roczne do 28. Lutego, natomiast pozostali przedsiębiorcy do 30 kwietnia.

W tym roku te terminy również uległy zmianie. Wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od formy opodatkowania będą mieli czas na złożenie zeznania rocznego do 30. Kwietnia 2023.


Autor: Jowita Herman